Motivatsioon ja biorütmid, mis mõjutavad sinu elu

Kas sul on ka nii, et mõned päevad on sellised, kus asjad ei taha õnnestuda ja teotahe puudub? Kuidas on sellega seotud motivatsioon, biorütmid, kuupunktid?

Mis on motivatsioon?

Sisemine motivatsioon

Mis paneb sind liikuma ja tegutsema?

Motivatsioon on justkui käivitav asjaolude kogum, mis meid tegutsema paneb ja tegutsemas hoiab. Need asjaolud on motiivid. Motiive tekitavad aga vajadused ja jõud, mis meid edasi liikuma lükkavad.

Olenevalt olukorrast lükkab meid tegutsema

  • sisemine motivatsioon või
  • välimine motivatsioon

„Tahtevabadus on rõõmuga teha seda, mida tegema peab.“

-Carl Gustav Jung-

Kui me oleme sisemiselt motiveeritud, siis teeme asju lihtsalt uudishimu ja sellest saadava naudingu tõttu. Näiteks keegi suusatab, kuna talle lihtsalt meeldib see tegevus ja looduses viibimine. Esikohal on sellisel juhul enamasti ikka tervis, mitte tulemus.

„ Ära otsi heakskiitu teistelt, otsi seda iseendalt.“

-Yogi Bhajan-

Väliselt motiveeritud inimene teeb aga midagi näiteks saadava tasu nimel. Taaskord näitena suusatamine ainult auhinna või sponsorluse rahade pärast. Loomulikult on see suur motiveeriv tegur. Esikohal on sel juhul aga just tulemus, mitte tervis.

„Juhuseid ei ole. Ükskõik, mis sinuni jõuab – selle oled sa ise tellinud.“

-Yogi Bhajan-

Sisemine motivatsioon on kindlasti tulemuslikum, sest me teeme asju, mida me tahame teha. See ei tähenda, et välimine motivatsioon on halb.

See võib olla väga hea ja samuti käivitav tegur, kui peame tegema midagi meile vähem meeldivat või olles mugavusharjumuses.

Inimesed, kes on jõudnud eluetappi, kus ei tee tööd ainult välimise motivatsiooni toel, on oma eluga rahulolevamad.

Sisemine motivatsioon kannab elus edasi, toob teele õiged inimesed, väljakutsed ning materiaalset heaolu pakkuvad tööd.

“Ainult välimise motivatsiooni najal elades kõrvetame me ennast läbi”

-Kaili Leht-

Minu tähelepanekud seoses motivatsiooniga

Olen viimaste aastatega koolis õpetajana töötades täheldanud, et eelnevalt igapäevaselt kasutusel olnud põhjendus „mul on stress“, on asendunud ümbritsevatel inimestel „mul on motivatsiooni puudus“.

Tänaseks olen leidnud enda jaoks ühe selgituse, mis aitab õpilasi, oma peret ja iseennast paremini mõista.

Ma olen täheldanud, et motivatsiooni puudus, suutmatus midagi teha ning paigalseis kattub väga paljude juhtude puhul just biorütmide tsüklitega.

Mis on biorütmid?

Biorütmid on bioloogiliselt määratud rütmid. Vikipeedia ütleb, et biorütmid on organismide füsioloogiliste, emotsionaalsete, intellektuaalsete ja sotsiaalsete omaduste ja võimete korrapärane perioodiline korduvus mingis ajaühikus.

Kuidas on seotud biorütmid, motivatsioon, inimese töö-ja õppimisvõime?

Biorütmide teooria järgi alustavad sünnihetkel kõik tsüklid liikumist null positsioonilt.

Tsüklitel on erineva amplituudeiga tõusud ja mõõnad.

Liikumine algab positiivse suunas, sest igas alguses on kaasas palju energiat.

Kui tsükkel on saavutanud üleval maksimumi, alustab see vähenemist. Kui tsükkel on saavutanud miinimumi, on meie energiatase miinimumis.

Öeldakse, et kõige ebastabiilsemad päevad on need, kui tsükkel vahetab oma suunda kas positiivselt negatiivsele või negatiivselt positiivsele.

Nendel päevadel on meie võimed kas täielikult maksimumis või täielikult miinimumis.

Biorütmitsüklitest kolm suuremat on

  1. Emotsionaalne biorütmitsükkel (kestab 28 päeva)

Emotsionaalses positiivses tsüklis olles oleme rõõmsameelsemad ja võtame kõike kergemalt. Negatiivses tsüklis olles aga muutume murelikuks ja negatiivsemaks, oleme nutusemad.

  1. Füüsiline biorütmitsükkel (kestab 23 päeva)

Füüsilises positiivses tsüklis olles oleme rohkem liikumisele motiveeritud ning enesetunne on kergem. Treeningutes on vastupidavust rohkem ning liigutused on kõikides tegevustes kiiremad. Füüsiliselt negatiivne tsükkel võib tuua kaasa rohkem tööõnnetusi või sportimisel vigastusi. Samuti oleme me seal perioodil haigustele vastuvõtlikumad.

  1. Intellektuaalne biorütmitsükkel (kestab 33 päeva)

Intellektuaalselt positiivses tsüklis olles töötab meie loogika paremini, suhtlemine on vabam ning arusaamad kiiremad. Tööalased kohtumisi ja läbirääkimisi saadab õnn.

Koolitööd on paremini mõistetavad. Negatiivse poole peal olles ei tööta aga hästi keskendumisvõime ning oleme rohkem segaduses ning oma tegemistes aeglasemad.

Igal inimesel läbivad aastas ühe korra kõik kolm rütmi ühes punktis (n-ö must päev). Zoja Gabovits kirjutab oma raamatus „Minu tee reanimatoloogiast homöopaatiani“, et  Jaapanis viidi läbi põnev eksperiment, mille käigus arvestati kõikide ühistranspordi juhtidele personaalselt välja biorütmid ühe aasta lõikes.

„Mustal päeval“ anti töötajatele tasuline vaba päev, mil ta pidi viibima kodus. Ühe aasta jooksul vähenes avariide hulk Tokio tänavatel mitmekordselt.

Mul on koolis kehalise kasvatuse õpetajate toa seinal üks biorütmide diagramm. Sain selle aastaid tagasi Zoja Gabovitsilt. Olen seda ise aastaid kasutanud, diagramm on võitnud minu usalduse ning jagan seda ka siin allpool fotona.

Pallimängu võistlustele minnes kasutab mu kolleeg seda, et vaadata, kes on potentsiaalne juhtmängija st kelle füüsiline on maksimumis. Kutsudes motivatsiooni puuduses õpilase enda juurde, vaatame koos diagrammi, arvutame tema sünnipäeva järgi hetkeseisu ning arusaam olukorrast muutub.

Meil on aastas perioodid ja „energeetilised augud“, mida tuleb aktsepteerida. Selleks, et neist võimalikult leebelt läbi minna, tuleb koguda oskusi, et vajadusel ennast toetada (näit. füüsiline liikumine, jooga, meditatsioonid, motiveerivad raamatud).

Biorütmide teooria järgi tekib inimesel periood või “energeetiline auk“ kaks kuud enne sünnipäeva ja kuu aega pärast seda ning samuti on seitsmes kuu raske.

Enamusel meist tekib või toimub just sel perioodil üldine seisundi halvenemine. Teadmatus on raske seisund ning vahel on hea kui õpetaja või sõber ütleb, et praegu oled olukorras, kus sa väga palju midagi muuta võib-olla ei saa.

Proovi anda endast hetkeolukorras parim ning sa näed, et varsti läheb uuesti lihtsamaks.

Mind toetab teadmine „Ka see möödub“.

Nii, et kui vähegi võimalik, siis sellele „energeetilise augu“ perioodile eluliselt olulisi asju ajastada ei tasuks.

biorütmi lugemine ja määramine

Foto raamatust Zoja Gabovits „Minu tee reanimatoloogiast homöopaatiani“

Kuidas biorütmi diagrammi mõista?

Vasakpoolne esimene püstine (vertikaalne) kriips on SINU SÜNNIKUUPÄEV ehk sinu uus aasta (toome näiteks, et see on minu sünnikuupäev 12.mai).

Liikumine algab ülesse positiivse suunas, saavutab üleval maksimumi ja alustab uuesti vähenemist jõudes horisontaalse jooneni peale teist püstist kriipsu.

Teine kriips tähistab kuu möödumist (12. juuni). 12. mai kuni 12. juuni on minu jaoks diagrammil vahemik I.

Jooniselt on näha, et vahemikul 12. juuni kuni 12. juuli, rooma II, perioodil on ring ümber ja kuna see periood on madalseis, siis iseloomustab seda must värv.

Diagrammilt on näha, et 2 kuud enne sünnipäeva on tsükkel kõige pikemalt mustas miinimumis. XII kuu ümber on ring. Minu jaoks on see periood siis 12. märts kuni 12. mai.

Oleme oma aastaga energia ära kulutanud ning see on ka periood, kus inimesed tavaliselt kõige rohkem on haigemad.

Biorütmide kalkulaator: üks võimalik versioon on Keisan Online kalkulaator

Biorütmide rakenduse saad laadida ka omale telefoni App Storest, Google Playst või Play Storyst. Näiteks App Store -> Biorhytm -365

Minu soovitus kuulamiseks: ERR saade Biorütmid.

Minu soovitus lugemiseks: Ilmar Raidna raamat Biorütmid

Mis on kuupunktid ja kuidas need meie motivatsiooni mõjutavad?

Joogidel on motiveerituse ja emotsionaalse muutlikuse kohta iidne teooria ja tehnoloogia, kuidas nende kõikumistega tegeleda.

See teooria puudutab just rohkem naisi, sest väidetavalt on naistel kuupunkte 11 ja meestel ainult 1 kuupunkt (lõuaotsal).

See on muuseas üks põhjus, miks joogid endale pika habeme kasvatavad. Nii katavad nad oma kuupunkti kaitsekihiga ja on emotsionaalselt stabiilsemad.

Kuupunktid mõjutavad seda, kuidas me oma igapäevaelus toimetame. 11 kuupunkti on tundlikud füüsilised piirkonnad naise kehas, mis on vastuvõtlikud kuu energiatele ja esindavad emotsionaalseid ja biorütmilisi faase 28-päevase kuutsükli jooksul.

Üks kuupunkt on aktiivne kaks ja pool päeva ning liigub seejärel järgmisesse. Kui muutub kuupunkt, muutub ka naise seisund. Kui ühel päeval oled suures motivatsiooni kriisis, siis kahe ja poole päeva pärast võib olukord juba hoopis teise pöörde võtta.

Nii näiteks ei torma ma esimese suure emotsiooni peale kohe olukorda lahendama või sellele suurelt reageerima vaid ootan tekkinud hetkest 2,5 päeva ära ning kui tunne on sama ka uue kuupunti vältel, siis on järelikult teema reageerimist väärt.

Ainult esimese emotsiooni peale tormates võib veel rohkem kõrvetada saada.

Mind toetab teadmine „Tark ei torma“.

Rohkem kuupuntide kohta saad lugeda Liina Ravneet Elviku raamatust „Kundalini jooga. Teekond imelisse võlumaailma.“ või tema blogist.

Kuidas ennast motiveerida kui motivatsiooni puudub?

Mind motiveerivad jooga maailma kaks kuldset ütlust

  • Igast takistusest on läbipääs.

Nii nagu on iga küsimuse sees juba olemas vastus, on ka igasse takistusse sisse kodeeritud läbipääs. Sa ise valid, kas näed seda või mitte. Me saame ise valida, kas väljakutsest saavad piirid või uued võimalused. Absoluutselt kõigele on lahendus.

  • Kui kõik kuhjub, siis alusta ja pinge kaob.

Nii hea on kõigele öelda või mõelda, et „küll ma homsest alustan“. Tegelikult tuleb see algus ja esimene samm teha kohe.

Kui väikenegi algus on tehtud, siis on lihtsam juba edasi tegutseda. Aja surve närvisüsteemile ja informatsiooni üleküllus võivad meis väga kiirelt läbipõlemisprotsessi käima lükata.

Nii palju asju on kogu aeg vaja ära teha ning kõik kuhjub. Võimalus on asju edasi lükata, aga ühel hetkel surub see kuhi su vastu maad. Ära kiusa ennast tegemata asjadega, vaata neile otsa siis, kui nad on sul peos, ja tegele nendega.

Seoses motivatsiooni ja tegutsemisega soovitan sul kuulata podcastid. ee lehelt „Hakkame tegutsema“ ajutreener ja koolitaja Tauri Tallermaa loengut

Sellised olid minu mõtted ja uskumused motivatsioonist :).

Tore oleks, kui jagaksid oma motivatsiooni leidmise lugu meiega!

TOP Tervis meditatsioonid